به گزارش پایگاه خبری پیداگرنیوز،سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: ایران یک قدرت مقتدر و امنیت آفرین است و اقدام در حمله به برخی مقرهای نظامی در سرزمین‌های اشغالی حق مشروع کشور در چارچوب دفاع ذیل منشور ۵۱ سازمان ملل است.   ​، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری، در پاسخ به سوالی […]

به گزارش پایگاه خبری پیداگرنیوز،سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: ایران یک قدرت مقتدر و امنیت آفرین است و اقدام در حمله به برخی مقرهای نظامی در سرزمین‌های اشغالی حق مشروع کشور در چارچوب دفاع ذیل منشور ۵۱ سازمان ملل است.

 

​، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عملیات موفق سپاه پاسداران در تنبیه صهیونیست‌ها، مقامات آمریکایی در مورد اقدامات دیپلماتیک سخن گفتند و واکنش وزارت خارجه چیست، اظهار داشت: قضاوت در این‌باره زودهنگام است. جمهوری اسلامی ایران یک قدرت مقتدر و امنیت آفرین است و اقدام ایران در حمله به برخی مقرهای نظامی در سرزمین‌های اشغالی حق مشروع ایران در چارچوب دفاع ذیل منشور ۵۱ سازمان ملل است. ایران و دستگاه دیپلماسی و نیروهای مسلح کشورمان در رخداد اخیر و در واکنش مشروع به تجاوزات رژیم صهیونیستی کاملاً حرفه‌ای عمل کردند و هشدارهای لازم را قبل از اقدام به روش‌های دیپلماتیک داده بودیم.

 

وی ادامه داد: ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست و ضمن پایبندی به حقوق بین الملل نسبت به خطوط قرمز کشور برای ایجاد بازدارندگی وتنبیه متجاوز عمل و اقدام خواهد کرد. اقدام ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی را مورد هدف قرار داد.

 

کنعانی گفت: ایران در نتیجه رفتار غیرمسوولانه امریکا در مسیر ایجاد بازدارندگی و تکرار جنایت رژیم صهیونیستی حرکت کرده است. اقدام ایران منطبق با منشور سازمان مللی و حقوق بین الملل است. طبیعی است انتظار آن است که دیگران از جمله امریکا رفتار دقیق ایران و واکنش مشروع و قانونی ایران را مورد توجه قرار دهند و به جای اتخاذ الفاظ نامناسب قدردان اقدام منطقی و مشروع و توام با مسوولیت ایران باشند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد مواضع ضدونقیض اردن درباره بازگشایی حریم هوایی اش برای رهگیری پهپادها ایرانی افزود: نمی‌خواهم درباره نقش اردن در ارتباط با رهگیری پرتاپ ها اظهار نظر کنم و این یک موضوع نظامی است و مراجع نظامی در این باره اظهار نظر می‌کنند. ایران نسبت به حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای کاملاً متعهدانه عمل کرده است و اقدام ایران علیه رژیم غاصب علاوه بر اینکه تنبیه متجاوز بود در عین حال اقدامی بازدارنده برای جنایت رژیم منفور نیز است. شایسته است اقدام مشروع ایران در توبیخ و تنبیه متجاوز مورد حمایت کشورهای جهان و منطقه‌ای قرار گیرد. روابط ما با اردن روابط دوستانه‌ای است.

 

وی در مورد تصویب ممنوعیت ارسال سلاح به رژیم اسراییل در شورای امنیت ، اظهار داشت: در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد دو قطعنامه علیه رژیم وجود داشت یکی قطعنامه ممنوعیت ارسال سلاح به رژیم اسراییل و دیگری قطعنامه آتش بس بود. رژیم آپارتاید صهیونیستی تاکنون اهمیتی به قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل نداده و تحت حمایت‌های بی قید و شرط امریکا به جنایات خود در فلسطینی ادامه می‌دهد. ایران تصویب قطعنامه مذکور را مثبت و سازنده تلقی می‌کند. ارسال گسترده سلاح به رژیم اسراییل نشاندهنده نقش امریکا در نسل کشی فلسطینیان است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت بازگشایی سفارت آذربایجان در تهران و اینکه بعضاً درباره بازگشایی این سفارت در تهران صحبت می‌شود، پاسخ شما چیست و سفیر جدید چه زمانی عازم خواهد شد؟ گفت: مقدمات خوبی برای آغاز مجدد فعالیت‌های دیپلماتیک آذربایجان در تهران فراهم آمده و گفتگوهای خوبی در سطح وزرای خارجه صورت گرفته و هیات دیپلماتیک آذربایجان مدتی پیش و اواخر سال گذشته برای فراهم سازی مقدمات بازگشایی سفارت به تهران آمدند. این اتفاق نظر شکل گرفته که همسو با دیگر زمینه‌ها مانند اقتصادی همکاری سیاسی میان دو کشور هم پای دیگر حوزه‌ها حرکت کند. با اتمام دوره ماموریت سفیر ایران در آذربایجان طبیعتاً بر اساس روند جاری امور انتخاب سفیر طبق روال اداری انجام خواهد شد.

 

کنعانی در مورد واکنش ایران در صورت اعمال تحریم‌های احتمالی افزود: اقدامات دولت‌های غربی علیه ایران در مسئله هسته‌ای مسؤولانه نبوده است و به عبارتی آنها به ایران بدهی دارند. اما در ارتباط با هرگونه تحریم جدید اقداماتشان سازنده نخواهد بود و کمکی به مناسبات نخواهد کرد. ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را مبتنی بر معاهدات مربوطه و پادمان هسته‌ای و چارچوب «ان پی تی» و همکاری سازنده با انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

 

وی در مورد جلسه شب گذشته شورای امنیت و همچنین قصد کشورهای غربی برای اعمال تحریم علیه ایران گفت: شورای امنیت مسؤولیت اولیه و اصلی حفظ صلح بین‌المللی را برعهده دارد. این شورا نسبت به درخواست ایران و سایر کشورهای مستقل در طول بازه زمانی ۷ ماه گذشته به دلیل حمایت بی قید و شرط آمریکا و دیگر متحدان و همچنین استفاده دولت آمریکا در بکارگیری حق وتو، این شورا منفعل عمل کرده است.

 

کنعانی تصریح کرد: بی عملی این شورا در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی و حمله به مقر دیپلماتیک ایران در دمشق شاهد دیگری بر این مدعاست که شورا تحت تأثیر منفی آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی نتوانسته به مسوولیت‌های خود عمل کند. مراجعه رژیم به شورای امنیت و تشکیل جلسه موجب روشن شدن ابعاد دیگری از جنایات رژیم و حامیان فرامنطقه‌ای آن شده است. همانطور که پیش بینی می‌کردیم با توجه به مشروعیت اقدام ایران از منظر منشور سازمان این نشست عملاً فاقد هرگونه دستاورد سیاسی برای رژیم صهیونیستی بود.

 

وی ادامه داد: در خصوص اقدامات کشورهای غربی این کشورها باید توجه کنند که اقدام ایران مشروع بوده و باید قدردان خویشتنداری ایران نسبت به امنیت و صلح منطقه‌ای باشند. اینان به جای اتهام به ایران باید خویشتن را مورد بازخواست قرار دهند که در مقابل ۷ ماه نسل کشی آشکار چه اقدامی انجام داده‌اند و چرا به مسؤولیت حقوقی و اخلاقی خود در قبال فلسطین عمل نکرده‌اند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: عاقلانه‌ترین کار این دولت‌ها این است که در کنار کشورهای صلح طلب، و کشورهایی که نقش سازنده ایفا کردند قرار بگیرند. به جای حمایت از رژیم از اقدام هوشمندانه ایران و اقدام معقولانه‌ای که انجام داد قدردانی کنند.

 

کنعانی درباره توقیف کشتی باری در تنگه هرمز گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب صیانت از منافع ملی و حاکمیت سرزمینی خودش و همچنین نظارت کامل و مسئولانه بر کلیه مبادی ورودی و خروجی، کلیه ترددها را در این تنگه راهبردی تحت نظر دارد و از نقض حاکمیت خود جلوگیری می‌کند. ایران در عین حال متعهد به آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز مبتنی بر قوانین بین‌المللی بوده است و همواره در همین چارچوب عمل کرده است.

 

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعاتی که دارم تعلق این کشتی به رژیم صهیونیستی محرز است و در مراجع ذی‌صلاح تحت بررسی قرار دارد و اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد.

 

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: در چارچوب اعلام مسؤولیت ایران و تلاش مستمر برای ایجاد کشتیرانی امن در تنگه هرمز با توجه به نقض مقررات بین‌المللی از سوی کشتی مدنظر و عدم پاسخ مقتضی به مراجع ایرانی، کشتی مذکور به داخل آب‌های سرزمینی ایران هدایت شده است.

 

کنعانی در مورد ابتکار سلطان عمان در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها، افزود: عمان یکی از کشورهای نقش آفرین و دارای نقش مثبت در روند مذاکرات رفع تحریم‌ها بود و سلطان عمان نیز طرحی را در این‌باره داشتند. در چارچوب استقبال ایران از نقش آفرینی مثبت دولت‌های دوست برای گره گشایی موضوع رفع تحریم‌ها، مذاکرات سازنده‌ای میان ایران و عمان وجود دارد که در نشست اخیر وزیرخارجه کشورمان در عمان انجام شد. تماس‌ها و مذاکرات دیپلماتیک هراز گاهی در سطح مذاکره کننده ارشد ایران و طرف‌های ذیربط ادامه دارد و ایران به مسیر مذاکره و دیپلماسی پایبند است.