به گزارش پایگاه خبری پیداگرنیوز،مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: در سال گذشته به منظور تامین بهتر داروهای بیماران خاص، ضمن افزایش حمایت ها در جهت داخلی سازی تولید این محصولات، رایزنی‌هایی گسترده ای با شرکت های بین المللی دارویی به منظور تسهیل تامین داروهای بیماران خاص انجام شد. محمد […]

به گزارش پایگاه خبری پیداگرنیوز،مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: در سال گذشته به منظور تامین بهتر داروهای بیماران خاص، ضمن افزایش حمایت ها در جهت داخلی سازی تولید این محصولات، رایزنی‌هایی گسترده ای با شرکت های بین المللی دارویی به منظور تسهیل تامین داروهای بیماران خاص انجام شد.

محمد پیکان پور اظهار داشت: سال گذشته با هماهنگی و رایزنی های صورت گرفته با مدیران عامل شرکت‌های بین المللی به منظور تسهیل تامین داروهای بیماران خاص نظیر برخی از فاکتورهای خونی، داروهای شیمی درمانی، داروهای پیوند، انسولین‌های قلمی و داروهای ام اس ، هماهنگی‌های فشرده‌ای صورت گرفت.

وی افزود: همچنین به منظور ترخیص کالاهای دچار کمبودِ مانند کتامین، پروپوفول، IVIG و سرم باقی مانده در گمرکات کشور نیز هماهنگی های مناسبی با این نهاد صورت گرفته و خوشبختانه روند ترخیص با سرعت بیشتری محقق شد.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو درمورد تامین سرم در سال ۱۴۰۲ نیز تصریح کرد: با افزایش ظرفیت تولید، افتتاح خطوط جدید تولید سرم و واردات همزمان سرم، وضعیت تامین این اقلام به نسبت مدت مشابه بهبود چشمگیری یافت و همزمان با گرمای تیر و مرداد سال گذشته، ایام اربعین حسینی و دو پیک شیوع آنفلونزا و سویه های جدید کرونا، نه تنها کشور دچار کمبود سرم های تزریقی نشد بلکه در حال حاضر دپو قریب به سه ماه از سرم در کشور موجود است.

به گفته وی در سال ۱۴۰۰ ماهانه ۹ تا ۱۱ میلیون سرم مصرف شده بود که طی یک سال گذشته ۲۴۳.۵ میلیون سرم تامین و در آبان ۱۴۰۲ رکورد تامین ۲۶ میلیون سرم در ماه شکسته شد.