به گزارش پایگاه خبری پیداگرنیوز، مدیرعامل آبفای استان اصفهان گفت: سیستم اطلاعات مکانی (GIS)  آب و فاضلاب در ۷۰ درصد شهرها و ۳۰ درصد روستاهای استان اصفهان اجرا شده است و هم اکنون نیز ۱۶ پروژه فعال در سطح استان وجود دارد. حسین اکبریان اظهار داشت: برداشت و پیاده سازی اطلاعات مکانی و توصیفی مربوط […]

به گزارش پایگاه خبری پیداگرنیوز، مدیرعامل آبفای استان اصفهان گفت: سیستم اطلاعات مکانی (GIS)  آب و فاضلاب در ۷۰ درصد شهرها و ۳۰ درصد روستاهای استان اصفهان اجرا شده است و هم اکنون نیز ۱۶ پروژه فعال در سطح استان وجود دارد.

حسین اکبریان اظهار داشت: برداشت و پیاده سازی اطلاعات مکانی و توصیفی مربوط به همه شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب، شبکه های جمع آوری فاضلاب و مشترکین و احداث نقاط ماندگار بتنی در شهرها و روستاها و ثبت و به روز رسانی این اطلاعات در سامانه نجما از مهم ترین اقدامات انجام گرفته در حوزه GIS شرکت است و متناسب با نوع اطلاعات، این سامانه به صورت هفتگی، ماهیانه، ۶ ماهه و یا سالانه به طور مستمر به روزرسانی می شود که ثبت نقشه‌های ازبیلت پروژه‌های اصلاح و توسعه آب و فاضلاب، موقعیت مکانی حوادث آب و فاضلاب و مشترکین جدید در سامانه نجما بخشی از این به‌روز رسانی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه پیشرو بودن در اجرای عملیات GIS موجب افزایش بهره وری در شرکت شده و جهاد خدمت رسانی را تسهیل نموده است گفت: در ابتدای یکپارچه سازی آبفای شهری و روستایی، برداشت اطلاعات مکانی شبکه آب و مشترکین تنها برای ۴۹ روستا انجام شده بود اما طی دو سال اخیر این عملیات برای بیش از ۳۰۰ روستا انجام شده است و هر یک از مناطق موظف به ثبت اطلاعات مکانی حداقل ۱۰ روستای تحت پوشش در سال هستند.

اکبریان با اشاره به یکی از مزایای اجرای GIS فاضلاب افزود: در حین اجرای این عملیات به‌ منظور برداشت  اطلاعات توصیفی منهول‌ها وضعیت آنها مورد بررسی قرار می گیرد که این امر موجب یافتن نشتی شبکه آب به داخل منهول‌ها، گرفتگی و پرشدگی منهول و پیشگیری و کاهش حوادث می گردد؛ همچنین تحلیل‌های مکانیGIS  بخش آب نیز به هوشمندسازی مدیریت شبکه‌های توزیع و انتقال آب، اصلاح شبکه آب، کاهش حوادث و یافتن انشعابات غیرمجاز منجر خواهد شد.

مدیر عامل آبفای استان اصفهان با بیان اینکه با وقوع هر بحران در شبکه‌ها و تأسیسات آب یا فاضلاب، نقشه محل آن تهیه و جهت تصمیم‌گیری و رفع سریع بحران مورد استفاده قرار می گیرد، ادامه داد: شناسنامه تاسیسات آبفا نیز با عنوان اطلس تاسیسات آب و فاضلاب تهیه شده است. همچنین نظارت بر ثبت اطلاعات ویدئومتری در سامانه نجما به‌صورت مکانیزه بوده و کلیه مستندات مانند فیلم، عکس و گزارش آن در این سامانه بارگذاری و به تاسیسات مربوطه پیوند می‌شود.

اکبریان در خصوص برنامه های آتی این سامانه خاطر نشان کرد: تکمیل ۳۰ درصد باقیمانده GIS شبکه آب و فاضلاب و مشترکین و ادامه روند تکمیل برداشت اطلاعات مکانی روستاها در دستور کار شرکت قرار دارد و ارتقا نسخه Web GIS   (سامانه اطلاعات مکانی تحت وب) در اواخر مهر ماه و Mobile GIS ( سامانه اطلاعات مکانی تحت موبایل) نیز تا اواخر سال جاری رونمایی می شوند.